KONST / Litografier / Färglitografi 14677589
*
nr 1467 7589
May K Leon
(f. 1945), Sverige
Färglitografi, 3 st, Son, yttermått inklusive ram: 40x35-45x52 cm. Signerad
May K Leon Laggarbo, svensk bildkonstnär född i Ljungby 1945.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
1.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 maj 2022
kl 19:35:29
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/5 12:54:07
1
400 kr
13/5 22:10:10
2
600 kr
14/5 17:07:48
2
800 kr
15/5 14:55:33
3
700 kr
15/5 14:55:33
2
800 kr (Budbetjänt)
15/5 19:43:29
2
1.000 kr
16/5 07:07:45
2
900 kr
16/5 18:01:38
4
900 kr
16/5 18:01:38
2
1.000 kr (Budbetjänt)
16/5 18:01:42
4
1.100 kr
16/5 19:09:59
5
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Roland Svensson 1910-2003
Roland Svensson, eg Gustaf Roland Svensson, var en svensk konstnär och författare kanske främst känd för sina skildringar av årstidernas växlingar i Stockholms skärgård.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad may k leon son svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8049 Färglitografi
+ häfte med dikter, Thomas Wahlström (1964), "Turn..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:44
-
8043 Färglitografi
Inger Winther, "Agtipar". Signerad, numrerad ea 3/..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:51
-
6348 Färglitografi
Michael Qvarsebo (f. 1945), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:43
-
7081 Färglitografi
Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12
-
7082 Färglitografi
Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:13
-
7063 Färglitografi
Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:38
*
May K Leon
May K Leon Laggarbo, svensk bildkonstnär född i Ljungby 1945.
Läs om budbetjänten
nr 1467 7589
May K Leon
(f. 1945), Sverige
Färglitografi, 3 st, Son, yttermått inklusive ram: 40x35-45x52 cm. Signerad
May K Leon Laggarbo, svensk bildkonstnär född i Ljungby 1945.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 800 kr |
| Såld: | 1.200 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 16 maj 2022 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 13/5 12:54:07 | 1 | 400 kr |
| 13/5 22:10:10 | 2 | 600 kr |
| 14/5 17:07:48 | 2 | 800 kr |
| 15/5 14:55:33 | 3 | 700 kr |
| 15/5 14:55:33 | 2 | 800 kr (Budbetjänt) |
| 15/5 19:43:29 | 2 | 1.000 kr |
| 16/5 07:07:45 | 2 | 900 kr |
| 16/5 18:01:38 | 4 | 900 kr |
| 16/5 18:01:38 | 2 | 1.000 kr (Budbetjänt) |
| 16/5 18:01:42 | 4 | 1.100 kr |
| 16/5 19:09:59 | 5 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Roland Svensson 1910-2003
Roland Svensson, eg Gustaf Roland Svensson, var en svensk konstnär och författare kanske främst känd för sina skildringar av årstidernas växlingar i Stockholms skärgård.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Roland Svensson 1910-2003
Roland Svensson, eg Gustaf Roland Svensson, var en svensk konstnär och författare kanske främst känd för sina skildringar av årstidernas växlingar i Stockholms skärgård.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad may k leon son svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8049 Färglitografi
+ häfte med dikter, Thomas Wahlström (1964), "Turn..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:44 -
8043 Färglitografi
Inger Winther, "Agtipar". Signerad, numrerad ea 3/..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:51 -
6348 Färglitografi
Michael Qvarsebo (f. 1945), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:43
-
7081 Färglitografi
Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12 -
7082 Färglitografi
Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:13 -
7063 Färglitografi
Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:38



