KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Färgetsning 12509234
*
nr 1250 9234
Färgetsning
Thore Löfberg, Flower, 12/90, son. Motivet: 19x18
Utrop:
300 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 april 2019
kl 19:35:30
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/4 07:42:11
1
100 kr
27/4 09:50:28
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Roland Svensson 1910-2003
Roland Svensson, eg Gustaf Roland Svensson, var en svensk konstnär och författare kanske främst känd för sina skildringar av årstidernas växlingar i Stockholms skärgård.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar flower färgetsning grafik son thore löfberg
-
8165 Färgetsning
Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, nu..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
18 november kl 20:05
*
Färgetsning
nr 1250 9234
Färgetsning
Thore Löfberg, Flower, 12/90, son. Motivet: 19x18
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 april 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/4 07:42:11 | 1 | 100 kr |
27/4 09:50:28 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Roland Svensson 1910-2003
Roland Svensson, eg Gustaf Roland Svensson, var en svensk konstnär och författare kanske främst känd för sina skildringar av årstidernas växlingar i Stockholms skärgård.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Roland Svensson 1910-2003
Roland Svensson, eg Gustaf Roland Svensson, var en svensk konstnär och författare kanske främst känd för sina skildringar av årstidernas växlingar i Stockholms skärgård.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar flower färgetsning grafik son thore löfberg
-
8165 Färgetsning
Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, nu..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
18 november kl 20:05