KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 17132480
nr 1713 2480
Etsning
Sjöjungfru, son. Signerad, numrerad 11/50, bildmått. 15,5x10,5, yttermått inklusive ram. 29x26
Utrop:
500 kr
måndag 14 juli 2025
kl 18:52:11
Jetson av Bruno Mathsson
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Roland Svensson 1910-2003
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.