KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 11954053
*
nr 1195 4053
Jean-Louis Forain
(1852-1931), Frankrike
Etsning, Jean Louis Forain, "Danseuses dans leur loge", signerad i plåten. Motivet: 16,1x11,8
Jean-Louis Forain, fransk impressionistisk målare, litograf och etsare född 1852 i Reims, Frankrike, död 1931.
Utrop:
500 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 augusti 2018
kl 20:40:40
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/8 10:25:21
1
100 kr
6/8 08:26:28
2
500 kr
6/8 20:34:19
1
200 kr
6/8 20:34:19
2
250 kr (Budbetjänt)
6/8 20:34:50
1
300 kr
6/8 20:34:50
2
350 kr (Budbetjänt)
6/8 20:35:13
1
500 kr
6/8 20:35:13
2
500 kr (Budbetjänt)
6/8 20:35:40
1
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Jean-Louis Forain
Jean-Louis Forain, fransk impressionistisk målare, litograf och etsare född 1852 i Reims, Frankrike, död 1931.
Läs mer om Jean-Louis Forain
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar europa frankrike fransk franska franskt grafik jean louis forain jean-louis forain
-
6227 Akvatintetsning
Hans Richter (1888-1976), Tyskland. Signerad, numr..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
25 november kl 20:52
-
6523 Etsning
Eduard Manet, efter Velasquez, "Philippe IV", Chev..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
25 november kl 18:58
-
6309 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, Karlbergs slott...//
Auktionen avslutas
i övermorgon
25 november kl 18:14
-
6120 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 6/15, d..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
25 november kl 19:34
-
6132 Etsningar
Ett par, efter Rafaello de Urbino, yttermått inklu..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
25 november kl 20:08
-
6384 Färgetsning
James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, n..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
25 november kl 20:48
*
Jean-Louis Forain
Jean-Louis Forain, fransk impressionistisk målare, litograf och etsare född 1852 i Reims, Frankrike, död 1931.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Jean-Louis Forain
nr 1195 4053
Jean-Louis Forain
(1852-1931), Frankrike
Etsning, Jean Louis Forain, "Danseuses dans leur loge", signerad i plåten. Motivet: 16,1x11,8
Jean-Louis Forain, fransk impressionistisk målare, litograf och etsare född 1852 i Reims, Frankrike, död 1931.
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 6 augusti 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
2/8 10:25:21 | 1 | 100 kr |
6/8 08:26:28 | 2 | 500 kr |
6/8 20:34:19 | 1 | 200 kr |
6/8 20:34:19 | 2 | 250 kr (Budbetjänt) |
6/8 20:34:50 | 1 | 300 kr |
6/8 20:34:50 | 2 | 350 kr (Budbetjänt) |
6/8 20:35:13 | 1 | 500 kr |
6/8 20:35:13 | 2 | 500 kr (Budbetjänt) |
6/8 20:35:40 | 1 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Jean-Louis Forain
Jean-Louis Forain, fransk impressionistisk mÃ¥lare, litograf och etsare född 1852 i Reims, Frankrike, död 1931.Läs mer om Jean-Louis Forain
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar europa frankrike fransk franska franskt grafik jean louis forain jean-louis forain
-
6227 Akvatintetsning
Hans Richter (1888-1976), Tyskland. Signerad, numr..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
25 november kl 20:52 -
6523 Etsning
Eduard Manet, efter Velasquez, "Philippe IV", Chev..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
25 november kl 18:58 -
6309 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, Karlbergs slott...//
Auktionen avslutas
i övermorgon
25 november kl 18:14
-
6120 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 6/15, d..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
25 november kl 19:34 -
6132 Etsningar
Ett par, efter Rafaello de Urbino, yttermått inklu..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
25 november kl 20:08 -
6384 Färgetsning
James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, n..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
25 november kl 20:48