Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etching 14912071



*

nr 1491 2071


Ferdinand Boberg

(1860-1946), Sverige


Ferdinand Boberg (1860-1946), Sweden. Skeppsholmen. Signed. Image dimensions: 21x28 cm, outer dimensions including frame: 35x44 cm,


ETCHING, Skeppsholmen. Signerad. Bildmått: 21x28 cm, yttermått inklusive ram: 35x44 cm


Droit De Suite

Yes

Estimate:

500

Sold:

SEK 150

Auction date:

Monday September 26 2022
at 18:12:02


  • Bid history
Time Bidder Bid
15/9 14:06:16 1      100 kr
20/9 10:08:04 2      Vinnande bud



  • Thema-auction
  • Sep 26

Stockholm

På Tema Stockholm den har vi samlat konst med Stockholmsmotiv av konstnärer som Slas, Stig Claesson, Hans-Erik Eriksson, Einar Jolin, Frans Lindström, Gotthard Lundquist, Gunnar Stålbrand, Ehrnfried W ...



Read more about Stockholm

  • Artist/Designer

Ferdinand Boberg

Ferdinand Boberg, svensk arkitekt, målare och grafiker född i Falun 1860, död i Stockholm 1946.

Read more about Ferdinand Boberg
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar ferdinand boberg grafik skeppsholmen stockholm stockholmiana stockholmsmotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
    Present: SEK 350

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr