Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 8769270



*

nr 876 9270


Evert Lundquist

(1904-1994), Sverige


Etsning, Evert Lundquist (1904-1994), 11/20, motivet: 13x20


Evert Lundquist, svensk målare, tecknare och grafiker född i Stockholm 1904, död 1994.

Följerätt

Ja

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 17 februari 2014
kl 20:17:42



  • Tema
  • 17 feb

Grafik

På tema grafik i februari har vi samlat litografier och etsningar med mera av Albin Amelin, Hans Arnold, Enrico Baj, Louis Bastin, Ola Billgren, Ernst Billgren, Olle Bonniér, Gunnar Brusewitz, Slas St ...



Läs mer om Grafik

  • Konstnär/Designer

Evert Lundquist

Evert Lundquist, svensk målare, tecknare och grafiker född i Stockholm 1904, död 1994.

Läs mer om Evert Lundquist
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar evert lundquist grafik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 Etsning
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:15
  • 7072 Etsning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 4/50. B..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:37
  • 6344 Färgetsning
    Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:54
  • 7068 Färgetsning
    Svenerik Jakobsson (f. 1934). Signerad, numrerad 1..//
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:47
  • 6445 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, dat..//
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:06




Ladda ner broschyr