Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etching 12983094



*

nr 1298 3094


Carl Locher

(1851-1915), Danmark


Carl Locher (1851-1915), Denmark. 'Skagen', 1903, signed. Subject: 16x23, 5,


ETCHING, "Skagen", 1903, Signerad. Motivet: 16x23,5


Carl Locher, Danish painter born 1851, dead 1915.

Estimate:

500

Sold:

SEK 150

Auction date:

Monday December 16 2019
at 19:02:45


  • Bid history
Time Bidder Bid
12/12 10:27:08 1      100 kr
16/12 18:36:48 2      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Carl Locher

Carl Locher, Danish painter born 1851, dead 1915.

Read more about Carl Locher
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: carl locher danmark dansk dansk design dansk konstnär danska danskt etsning etsningar europa grafik norden skandinavien skandinavisk
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr