Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etching 14499341



*

nr 1449 9341


Carl Jonas Linnerhielm

(1758-1829), Sverige


Carl Jonas Linnerhielm (1758-1829), Sweden. "Taberg", 1797, "Bref under resor i Sverige". No signature. Unframed, Image dimensions: 16x22 cm,


ETCHING, "Taberg", 1797, "Bref under resor i Sverige". Ej signerad. Oramat löst blad, bildmått: 16x22 cm


Carl Jonas Linnerhielm, Swedish artist, författare and ämbetsman born 1758, dead 1829.

Estimate:

500

Auction date:

Monday February 21 2022
at 19:09:50



  • Artist/Designer

Carl Jonas Linnerhielm

Carl Jonas Linnerhielm, Swedish artist, författare and ämbetsman born 1758, dead 1829.

Read more about Carl Jonas Linnerhielm
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ej signerad etsning etsningar grafik oramat löst blad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr