SILVER & METAL / Silver / Coasters 8192359
*
nr 819 2359
COASTERS
one pair, sheffield plate, 19th century, , diameter: 15,
1 par, pläter, 1800-tal, , diameter: 15
Estimate:
1500
Sold:
SEK 800
Auction date:
Monday April 8 2013
at 19:38:38
- Bid history
Time
Bidder
Bid
8/4 18:39:00
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
*
COASTERS
nr 819 2359
COASTERS
one pair, sheffield plate, 19th century, , diameter: 15,
1 par, pläter, 1800-tal, , diameter: 15
| Estimate: | 1500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 800 |
| Auction date: |
Monday April 8 2013 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 8/4 18:39:00 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.



