SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Cigarettetui 13374254
*
nr 1337 4254
Cigarettetui
Nysilver, gravyr. Längd: 9cm
Utrop:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 juli 2020
kl 19:52:40
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cigarettetui gravyr nysilver pläter silver ädelmetall
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:33
-
8319 Bestick
silver, (0, 800) 12+ 2 st. Längd: 18-23, vikt: 970..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:30
-
8277 Brickor
6 st, nysilver, Runda. Diameter: 40-46 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:32
-
8275 Brickor
med handtag, 3 st, omkring 1900, nysilver. Längd: ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:16
-
8036 Brödskål
Silver (800), 1800-tal, reliefdekor, genombruten k..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:21
-
8107 Frimärksdosa
silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm. Vikt: ..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43
*
Cigarettetui
nr 1337 4254
Cigarettetui
Nysilver, gravyr. Längd: 9cm
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Sista tid för bud online: |
måndag 13 juli 2020 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cigarettetui gravyr nysilver pläter silver ädelmetall
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:33 -
8319 Bestick
silver, (0, 800) 12+ 2 st. Längd: 18-23, vikt: 970..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:30 -
8277 Brickor
6 st, nysilver, Runda. Diameter: 40-46 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:32
-
8275 Brickor
med handtag, 3 st, omkring 1900, nysilver. Längd: ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:16 -
8036 Brödskål
Silver (800), 1800-tal, reliefdekor, genombruten k..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:21 -
8107 Frimärksdosa
silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm. Vikt: ..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43



