Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Inkpot 6625040



*

nr 662 5040


INKPOT

England 1800-tal, sheffield plate, length: 16,


England 1800-tal, Pläter, längd: 16


Estimate:

300

Sold:

SEK 1300

Auction date:

Monday October 18 2010
at 19:49:03


  • Bid history
Time Bidder Bid
17/10 22:08:38 1      350 kr
18/10 11:47:35 2      600 kr
18/10 19:15:28 3      450 kr
18/10 19:15:51 3      550 kr
18/10 19:16:21 3      650 kr
18/10 19:39:42 4      1.100 kr
18/10 19:40:45 3      850 kr
18/10 19:41:11 3      950 kr
18/10 19:41:39 3      1.100 kr
18/10 19:42:03 3      1.200 kr
18/10 19:44:03 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bläckhorn england 1800-tal nysilver pläter silver ädelmetall
  • 7062 CUTLERY
    Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
    Present: SEK 1600

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:30
  • 7089 CUTLERY
    Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
    Present: SEK 8400

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:22
  • 7214 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Length: 6 cm, weigh..//
    Present: SEK 700

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:05
  • 7126 FORKS
    Sju pieces, silver, Erik Adolf Zethelius (Mästare ..//
    Present: SEK 7000

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:59
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterling silver, Newport, kupa med etsad dekor. He..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:38
  • 7198 SUGAR BOWL
    silver. Length: 22 cm, height: 16 cm, weight: 510 ..//
    Present: SEK 8400

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:11




Ladda ner broschyr