Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestickuppsättning 7303104



*

nr 730 3104


Bestickuppsättning

silver, 139 delar, modell Olga, främst CG Hallberg, 1930-tal, silvervikt ca 5 kg, 12 matskedar, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 fiskknivar, 12 fiskgafflar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 efterrätsskedar, 12 fruktknivar (helsilver), 12 teskedar, 12 kaffeskedar, 3 smörknivar, 1 ostkniv, 1 såsslev, 1 kompottsked, 1 marmeladsked, spegelmonogram E


Utrop:

25.000 kr

Såld:

31.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 5 december 2011
kl 19:46:23


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/11 19:17:18 1      22.100 kr
3/12 10:32:58 2      30.000 kr
3/12 18:57:41 3      24.000 kr
3/12 18:59:25 3      27.000 kr
3/12 19:00:46 3      29.000 kr
3/12 19:01:44 3      31.000 kr
5/12 17:01:02 4      Vinnande bud



  • Tema
  • 5 dec

Silver

På Tema silver har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver.



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestickuppsättning främst cg hallberg helsilver matbestick modell olga olgamodell silver silvervikt ca 5 kg spegelmonogram e ädelmetall
  • 7062 Bestick
    Global, Japan, 43 delar, kromstål
    Aktuellt bud: 3.600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:30
  • 7089 Bestick
    silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
    Aktuellt bud: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:22
  • 7126 Gafflar
    Sex st. Silver, "Franska Liljan", 1810-tal, Erik A..//
    Aktuellt bud: 7.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:59
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:38
  • 7198 SockerskÃ¥l
    silver. Längd: 22 cm, höjd: 16 cm, vikt: 510 gr ca
    Aktuellt bud: 8.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:11




Ladda ner broschyr