Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 6787719



*

nr 678 7719


Sven Deurell

(1904-1967), Sverige


Akvarell, Sven Deurell (1904-1967), Landskap Halland, 18x28


Sven Deurell, svensk målare född 1904 i Stockholm, död 1967 i Paris.

Följerätt

Ja

Utrop:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 31 januari 2011
kl 19:09:30



  • Konstnär/Designer

Sven Deurell

Sven Deurell, svensk målare född 1904 i Stockholm, död 1967 i Paris.

Läs mer om Sven Deurell
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller landskap halland sven deurell svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:22
  • 8033 Akvarell
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:29
  • 8070 Blandteknik
    4 st, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:33
  • 8063 Collage
    Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, kompos..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:20




Ladda ner broschyr