KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 13351120
*
nr 1335 1120
Regina Kylberg
(1843-1913), Sverige
Akvarell, Signerad, daterad 1885, Fjällmotiv med figurer, 33x24 cm
Regina Bobeck Kylberg, svensk målare född i Tun 1843, död 1913.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 juni 2020
kl 19:36:40
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
17/6 23:55:07
1
Vinnande bud
- Tema
29 jun
Kvinnliga konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med enbart kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften a ...
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
- Konstnär/Designer
Regina Kylberg
Regina Bobeck Kylberg, svensk målare född i Tun 1843, död 1913.
Läs mer om Regina Kylberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller regina kylberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:32
-
6399 Akvarell
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:10
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:57
-
6529 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, man i eka, 10..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:13
-
6570 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Hjelmarsnäs gård, yttermåt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:43
-
6382 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Themsen med Towe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:04
*
Regina Kylberg
Regina Bobeck Kylberg, svensk målare född i Tun 1843, död 1913.
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
Läs mer om Regina Kylberg
nr 1335 1120
Regina Kylberg
(1843-1913), Sverige
Akvarell, Signerad, daterad 1885, Fjällmotiv med figurer, 33x24 cm
Regina Bobeck Kylberg, svensk målare född i Tun 1843, död 1913.
| Utrop: | 1.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 700 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 29 juni 2020 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 17/6 23:55:07 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
29 jun
Kvinnliga konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med enbart kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften a ...
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
- Konstnär/Designer
Regina Kylberg
Regina Bobeck Kylberg, svensk mÃ¥lare född i Tun 1843, död 1913.Läs mer om Regina Kylberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller regina kylberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:32 -
6399 Akvarell
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:10 -
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:57
-
6529 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, man i eka, 10..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:13 -
6570 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Hjelmarsnäs gård, yttermåt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:43 -
6382 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Themsen med Towe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:04



