Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 11208364



*

nr 1120 8364


Göran Folcker

(1920-2000), Sverige


Akvarell, Göran Folcker (1920-2000), "Källa", motivet: 44x29


Göran Folcker, född 1920 i Stockholm, död år 2000 i Vaxholm, svensk målare, tecknare och konsthantverkare.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.000 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 31 juli 2017
kl 20:15:39


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/7 23:54:50 1      Vinnande bud
30/7 12:05:00 2      350 kr
30/7 12:05:00 1      400 kr (Budbetjänt)
30/7 12:05:35 2      450 kr
30/7 12:05:35 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Göran Folcker

Göran Folcker, född 1920 i Stockholm, död år 2000 i Vaxholm, svensk målare, tecknare och konsthantverkare.

Läs mer om Göran Folcker
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller göran folcker svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 8213 Akvarell
    Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:06
  • 8097 Akvarell
    Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:36
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:22
  • 8033 Akvarell
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:29
  • 8070 Blandteknik
    4 st, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:33
  • 8063 Collage
    Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, kompos..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:20




Ladda ner broschyr