ART / Watercolor paintings & Drawings / Watercolour 14872089
*
nr 1487 2089
Ellen Wängberg
(1903-1989), Sverige
Ellen Wängberg (1903-1989), Sweden. 'Äppelträdgården'. Signed, dated 1981. Watercolour, 33x43 cm,
WATERCOLOUR, "Äppelträdgården". Signerad, daterad 1981. Akvarell, 33x43 cm
Ellen Wängberg, Swedish painter born 1903, dead 1989.
Estimate:
500
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday August 22 2022
at 20:18:33
- Bid history
Time
Bidder
Bid
22/8 18:55:42
1
Vinnande bud
- Specialauktion
Aug 22
Specialauktion Ellen Wängberg
Specialauktion med verk av den svenska konstnären Ellen Wängberg.
Ellen Wängberg studerade vid Tekniska skolan, nuvarande Konstfackskolan, i Stockholm under 1920-talet med bland andra Edvin Ollers ...
Read more about Specialauktion Ellen Wängberg
- Artist/Designer
Ellen Wängberg
Ellen Wängberg, Swedish painter born 1903, dead 1989.
Read more about Ellen Wängberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ellen wängberg kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
8022 WATERCOLOUR
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Present: SEK 700
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:38
-
8213 WATERCOLOUR
Ã…slund, dated -90, landscape with lake. Watercolou..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:06
-
8097 WATERCOLOUR
Birgit Sahlberg. Signed, dated 1927, still life, 6..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:36
-
8188 WATERCOLOUR
Eva Ekberg. Signed, dated 2003, Clematis. Watercol..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:47
-
8315 WATERCOLOUR
F Lachner. Signed, Damm, 35x49 cm, outer dimension..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:35
-
8009 WATERCOLOUR
Hugo Carlberg (1880-1943), Sweden. Signed with mon..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:12
*
Ellen Wängberg
Ellen Wängberg, Swedish painter born 1903, dead 1989.
Read more about Specialauktion Ellen Wängberg
Read more about Ellen Wängberg
nr 1487 2089
Ellen Wängberg
(1903-1989), Sverige
Ellen Wängberg (1903-1989), Sweden. 'Äppelträdgården'. Signed, dated 1981. Watercolour, 33x43 cm,
WATERCOLOUR, "Äppelträdgården". Signerad, daterad 1981. Akvarell, 33x43 cm
Ellen Wängberg, Swedish painter born 1903, dead 1989.
| Estimate: | 500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday August 22 2022 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 22/8 18:55:42 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Aug 22
Specialauktion Ellen Wängberg
Specialauktion med verk av den svenska konstnären Ellen Wängberg. Ellen Wängberg studerade vid Tekniska skolan, nuvarande Konstfackskolan, i Stockholm under 1920-talet med bland andra Edvin Ollers ...
Read more about Specialauktion Ellen Wängberg
- Artist/Designer
Ellen Wängberg
Ellen Wängberg, Swedish painter born 1903, dead 1989.Read more about Ellen Wängberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ellen wängberg kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
8022 WATERCOLOUR
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Present: SEK 700
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:38 -
8213 WATERCOLOUR
Ã…slund, dated -90, landscape with lake. Watercolou..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:06 -
8097 WATERCOLOUR
Birgit Sahlberg. Signed, dated 1927, still life, 6..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:36
-
8188 WATERCOLOUR
Eva Ekberg. Signed, dated 2003, Clematis. Watercol..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:47 -
8315 WATERCOLOUR
F Lachner. Signed, Damm, 35x49 cm, outer dimension..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:35 -
8009 WATERCOLOUR
Hugo Carlberg (1880-1943), Sweden. Signed with mon..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:12



