Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 11654417



*

nr 1165 4417


Ange Hedenberg

(f. 1932), Sverige


Akvarell, Man, 1982,20x17


Ange Hedenberg, svensk målare och tecknare född i Linköping 1932.

Följerätt

Ja

Utrop:

300 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 februari 2018
kl 19:18:01


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/2 17:37:05 1      200 kr
26/2 18:09:54 2      250 kr
26/2 18:33:50 1      400 kr
26/2 18:38:31 2      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Ange Hedenberg

Ange Hedenberg, svensk målare och tecknare född i Linköping 1932.

Läs mer om Ange Hedenberg
  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ange hedenberg man svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 6382 Akvarell
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:26
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:22
  • 6578 Akvarell
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:22
  • 6565 Blandteknik
    Signerad Roupé, daterad Fogdö 1934. Blandteknik, b..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:03
  • 6402 Blandteknik
    Silvére Croix. Signerad, daterad - 61, porträtt, m..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:12
  • 6537 Blyerts
    Augusta Askergren. Signerad, daterad 1860, Rinkest..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:22




Ladda ner broschyr