Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Diverse / Ymnighetshorn 6812170



*

nr 681 2170


Ymnighetshorn

Nysilver, Stockholm, längd: 52, höjd: 50


Kondition: gravyr

Utrop:

1.200 kr

Såld:

650 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 februari 2011
kl 18:02:22


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/2 10:05:36 1      600 kr
14/2 16:26:31 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter stockholm ymnighetshorn
  • 8020 Bestick
    55 st, Gense, 1950-tal, 29 gafflar, 14 knivar, 12 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:40
  • 7020 Blomkonsoler
    9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:23
  • 8301 Bordsram
    omkring 1900, bemålad, 30x18
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:55
  • 1017 Bordsuppsats
    skålar, ett par, omkring 1800, Frankrike, brons/kr..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:53
  • 8140 Eldset
    smide, nutida. Höjd: 70 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:51
  • 8341 Fat
    Försilvrad koppar. Diameter: 31 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:05




Ladda ner broschyr