Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Glas / Vinkanna 12433635



*

nr 1243 3635


Vinkanna

nysilver / kristall. Höjd: 27


Utrop:

600 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 mars 2019
kl 20:47:30


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/3 19:58:22 1      300 kr
25/3 20:25:47 1      350 kr
25/3 20:42:30 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Halvkristall
Kristallglas är en kvalitetsbeteckning för konstglas och hushållsglas av hög kvalitet. Glaset är färglöst och har hög ljushet och briljans.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: glas kristall nysilver pläter vinkanna
  • 8228 Bägare
    + vas + karaff med silvermontering, Böhmen. Höjd: ..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 20:16
  • 8388 Brännvinsglas
    6 st. Höjd: 11,5-12,5 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 20:57
  • 8013 Brännvinsglas
    på fot, 12 st, 1800-tal, slipad dekor. Höjd: 11,5 cm
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 20:17
  • 8229 Burkar
    ett par, med lock, Kristall. Diameter: 15,5 cm. Hö..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 18:23
  • 8015 Coupeglas
    8 st, diameter: 10,5. Höjd: 7,5 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 19:29
  • 8239 Glas
    3 delar, Böhmen. Höjd: 11-5-29 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 18:51




Ladda ner broschyr