GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vaser 1971572
*
nr 197 1572
Vaser
1 par, majolika, 1800-tal
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 december 2002
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/12 14:45:47
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika vaser
-
7188 Vaser
+ tedosor. 5 st, Kina, Porslin. Höjd: 5-13 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 20:45
-
6547 Vaser
2 st, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 19:37
-
7016 Vaser
ett par, Adams, England. Höjd: 17 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:09
*
Vaser
nr 197 1572
Vaser
1 par, majolika, 1800-tal
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 2 december 2002 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 1/12 14:45:47 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika vaser
-
7188 Vaser
+ tedosor. 5 st, Kina, Porslin. Höjd: 5-13 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 20:45 -
6547 Vaser
2 st, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 19:37 -
7016 Vaser
ett par, Adams, England. Höjd: 17 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:09



