Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 4184213



*

nr 418 4213


Vas

Argenta, höjd: 20, Kåge, (liten fotnagg)


Utrop:

3.000 kr

Såld:

2.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 juli 2006
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/6 12:32:30 1      Vinnande bud
18/6 12:33:14 1      justering av budtak


  • Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik kåge liten fotnagg silverinläggning silverinläggningar vas wilhelm kåge
  • 6760 Vas
    Ernest Gordon (1926-2008), Sverige. Ã…fors, brunton..//
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:08
  • 6065 Vas
    Hugo Elmqvist (1862-1930), Sverige. Jugend, brons,..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:55
  • 6530 Vas
    Jugend, Rörstrand, relief. Höjd: 13 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:06
  • 6466 Vas
    Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby...//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:08
  • 6446 Vas
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, G..//
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:09
  • 7188 Vaser
    + tedosor. 5 st, Kina, Porslin. Höjd: 5-13 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:45




Ladda ner broschyr