Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Vase 7223234



*

nr 722 3234


VASE

WMF, nickel silver, art nouveau, height: 31, with engraving, mindre bucklor.


WMF, Nysilver, Jugend, höjd: 31


Condition: Graverad, mindre bucklor

Estimate:

600

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday October 31 2011
at 19:21:17


  • Bid history
Time Bidder Bid
31/10 11:41:21 1      100 kr
31/10 15:27:17 2      150 kr
31/10 17:14:06 1      200 kr
31/10 17:19:51 2      250 kr
31/10 17:28:16 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau jugend jugend-stil jugendstil nysilver pläter silver vas wmf ädelmetall
  • 7188 VASES
    + tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:45
  • 6547 VASES
    2 pcs, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (b. ..//
    Present: SEK 200

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:37
  • 7016 VASES
    one pair, Adams, England. Height: 17 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:09




Ladda ner broschyr