GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 16327102
nr 1632 7102
Wilhelm Kåge
(1889-1960), Sverige
Vas, Argenta, Gustavsberg. Dekor av sjöjungfru. Cylindrisk form. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Handdrejad, numrerad 1045, Djupstämplad Gustavsberg KÅGE. Höjd: 23 cm
Kondition: nagg på fotring
Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.
måndag 15 juli 2024
kl 19:38:35
Wilhelm Kåge
Läs mer om Wilhelm Kåge