GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 16338283
nr 1633 8283
Wilhelm Kåge
(1889-1960), Sverige
Vas, Argenta, Gustavsberg. Dekor av sjöjungfru. Cylindrisk form. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Handdrejad, numrerad 1045, Djupstämplad Gustavsberg KÅGE. Höjd: 23 cm
Kondition: fotring med flera nagg
Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.
Wilhelm Kåge
Läs mer om Wilhelm Kåge