GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas med hänklar 4621020

nr 462 1020

Vas med hänklar

Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, Sverige 1940-tal, fajans, dekor Kåges typiska kvinna och blomma på baksidan, höjd 31, 5 cm, signerad med svarta studiohanden (= Kåge), lagad

Utrop:

4.000 kr

Såld:

5.100 kr

måndag 23 april 2007

  • Tema
  • 23 apr

KÃ…GE

Tema april på Metropol är W

Läs mer om KÃ…GE