Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 4446429



*

nr 444 6429


Vas

Argenta. Kåge, höjd: 23


Utrop:

4.000 kr

Såld:

10.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 december 2006
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/12 11:32:49 1      4.000 kr
18/12 15:48:02 2      Vinnande bud
18/12 15:48:45 3      8.600 kr
18/12 15:49:22 3      9.500 kr
18/12 15:51:52 3      10.000 kr


  • Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik kåge silverinläggning silverinläggningar vas wilhelm kåge
  • 6777 Affisch
    Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Ej signerad. ..//
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 19:56
  • 6089 Golvvas
    Göte Augustsson (f. 1917), för Ruda Glasbruk. Höjd..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 19:48
  • 6309 Golvvas
    Kina. Höjd: 46cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 18:09
  • 6158 Penselvas
    Kina, Porslin. Höjd: 28 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 18:41
  • 6612 Penselvas
    Kina. Höjd: 29 cm
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 18:07
  • 6181 Vas
    + skål med lock, modell äldre, Orientaliska. Höjd:..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 20:09




Ladda ner broschyr