Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 15207373



*

nr 1520 7373


Amie Stålkrantz

(f. 1930), Sverige


Vas, Keramik. Signerad. Höjd: 23 cm


Amie Stålkrantz, svensk bildkonstnär född 1930.

Följerätt

Ja

Utrop:

600 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 6 februari 2023
kl 20:58:05


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/2 14:20:19 1      300 kr
6/2 18:56:28 2      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Amie Stålkrantz

Amie Stålkrantz, svensk bildkonstnär född 1930.

Läs mer om Amie Stålkrantz
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: amie stålkrantz keramik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vas
  • 6760 Vas
    Ernest Gordon (1926-2008), Sverige. Åfors, brunton..//
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:08
  • 6446 Vas
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, G..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:09
  • 7188 Vaser
    + tedosor. 5 st, Kina, Porslin. Höjd: 5-13 cm
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:45
  • 6547 Vaser
    2 st, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1..//
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:37




Ladda ner broschyr