LIGHTING / Wall lamps / Vägglampa 5395775
*
nr 539 5775
Vägglampa
Lenght: ()
50-tal, blå
Estimate:
100
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday September 1 2008
at 17:32:22
- Bid history
Time
Bidder
Bid
29/8 15:09:25
1
100 kr
29/8 17:45:24
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Blå Eld
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blå väggbelysning vägglampa
-
6386 WALL SCONCES
one pair. Height: 41, 5 cm,
Present: SEK 350
Auction ends
in a week
12 jan at 20:40
-
6630 WALL BRACKET M..
white metal. Height: 33 cm, diameter: 21 cm,
Auction ends
in a week
12 jan at 19:11
*
Vägglampa
nr 539 5775
Vägglampa
Lenght: ()
50-tal, blå
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Sold: | SEK 150 |
| Auction date: |
Monday September 1 2008 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 29/8 15:09:25 | 1 | 100 kr |
| 29/8 17:45:24 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Blå Eld
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blå väggbelysning vägglampa
-
6386 WALL SCONCES
one pair. Height: 41, 5 cm,
Present: SEK 350
Auction ends
in a week
12 jan at 20:40 -
6630 WALL BRACKET M..
white metal. Height: 33 cm, diameter: 21 cm,
Auction ends
in a week
12 jan at 19:11



