Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Uppläggningsfat 5431177



*

nr 543 1177


Uppläggningsfat

3 st. Koka, Rörstrand, längd: c:a 40


Utrop:

100 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 29 september 2008
kl 16:11:14


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/9 12:28:38 1      100 kr
27/9 23:00:48 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik koka rörstrand skandinavien sverige uppläggningsfat
  • 8243 Ask
    med lock, Sèvres. Längd: 13 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:13
  • 8068 Fat
    + ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:27
  • 8090 Fat
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:29
  • 8079 Lockurna
    Gustavsberg. Höjd: 26 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:07
  • 8246 SkÃ¥l
    på fot + fat, Porsöin, 1800-tal. Längd: 26 cm, dia..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:58
  • 8001 SkÃ¥l
    Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Cha..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:09




Ladda ner broschyr