Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Tvättservis 13464463



*

nr 1346 4463


Tvättservis

2 parts, Gefle. Height: 30 cm, diameter: 33 cm, krackelyrer, kannan skadad.


2 delar, Gefle. Höjd: 30 cm, diameter: 33 cm


Condition: krackelyrer, kannan skadad

Estimate:

300

Sold:

SEK 150

Auction date:

Monday September 7 2020
at 20:55:18


  • Bid history
Time Bidder Bid
5/9 15:37:37 1      100 kr
7/9 16:49:04 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle svensk keramik svenska keramiker tvättservis
  • 7020 Blomkonsoler
    9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:33
  • 7022 BOOKEND
    one pair, 1920s. Length: 13 cm, height: 14 cm,
    Present: SEK 200

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:09
  • 7047 TABLE MATS
    Svenskt Tenn, Sweden, Josef Frank (1885-1967), Aus..//
    Present: SEK 350

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:10




Ladda ner broschyr