GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Tillbringare 4355057

nr 435 5057

Tillbringare

'D 121' Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930-tal, lergods, ljusgrönbrunmelerad glasyr 'SMARAGD', höjd 26.5 cm, märkt i godset: 'Bo FAJANS MADE IN SWEDEN', modellnummer 'D 121' påmålat och 'SMARAGD' stämplat under

Utrop:

1.000 kr

Såld:

750 kr

måndag 30 oktober 2006

21/10 20:04:47 1      700 kr
30/10 14:16:19 2      Vinnande bud

  • 30 okt

TEMA Ewald Dahlskog

Tema oktober på Metropol: G

Läs mer om TEMA Ewald Dahlskog