MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Teapots 6467209
*
nr 646 7209
TEAPOTS
3 pcs, Tenn & pläter,
3 st, Tenn & pläter
Estimate:
100
Sold:
SEK 550
Auction date:
Monday June 21 2010
at 19:34:54
- Bid history
Time
Bidder
Bid
17/6 21:41:13
1
150 kr
20/6 11:32:37
2
500 kr
20/6 17:22:20
3
250 kr
21/6 16:07:23
4
400 kr
21/6 16:07:41
4
500 kr
21/6 16:07:57
4
Vinnande bud
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: tekannor tenn & pläter
-
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Auction ends
in a week
26 jan at 20:23
-
7210 PENDANTS
3 pcs, old, including silver. Height: 3-7 cm,
Auction ends
in a week
26 jan at 19:36
-
7181 MILK CANS
3 pcs. Height: 70 ca,
Auction ends
in a week
26 jan at 20:36
*
TEAPOTS
nr 646 7209
TEAPOTS
3 pcs, Tenn & pläter,
3 st, Tenn & pläter
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Sold: | SEK 550 |
| Auction date: |
Monday June 21 2010 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 17/6 21:41:13 | 1 | 150 kr |
| 20/6 11:32:37 | 2 | 500 kr |
| 20/6 17:22:20 | 3 | 250 kr |
| 21/6 16:07:23 | 4 | 400 kr |
| 21/6 16:07:41 | 4 | 500 kr |
| 21/6 16:07:57 | 4 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: tekannor tenn & pläter
-
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Auction ends
in a week
26 jan at 20:23 -
7210 PENDANTS
3 pcs, old, including silver. Height: 3-7 cm,
Auction ends
in a week
26 jan at 19:36 -
7181 MILK CANS
3 pcs. Height: 70 ca,
Auction ends
in a week
26 jan at 20:36



