GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Te / kaffekoppar 11154205
*
nr 1115 4205
Te / kaffekoppar
36 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. ”Grand", Gefle. Flintgods, blågrön glasyr med guldkant, 12 + 12 + 12 delar
Kondition: slitage, spricka/ sprickor
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 juni 2017
kl 18:33:50
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/6 15:50:55
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
*
Te / kaffekoppar
Kondition: slitage, spricka/ sprickor
nr 1115 4205
Te / kaffekoppar
36 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. ”Grand", Gefle. Flintgods, blågrön glasyr med guldkant, 12 + 12 + 12 delar
Kondition: slitage, spricka/ sprickor
| Utrop: | 1.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 19 juni 2017 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 13/6 15:50:55 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.



