Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Takarmatur 5806011



*

nr 580 6011


Takarmatur

Funkis, glaskupor/krom


Utrop:

300 kr

Såld:

850 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 april 2009
kl 17:07:46


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/4 23:08:59 1      300 kr
23/4 17:17:17 2      350 kr
24/4 12:41:49 3      700 kr
25/4 22:05:03 4      450 kr
25/4 22:05:16 4      550 kr
26/4 13:57:18 5      800 kr
26/4 16:12:58 3      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • 27 apr

TEMA 20- & 30-tal

Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.



Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: funkis glaskupor krom ljuskronor takarmatur taklampa taklampor
  • 7010 Takarmatur
    1950-tal, höj- och sänkbar. Höjd: 45 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:47
  • 6624 Takarmatur
    Glas. Höjd: 23 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:10
  • 7011 Takarmatur
    IKEA, PS2014, design: David Wahl. Diameter: 50 cm
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:57
  • 6405 Takarmatur
    med plafond och prismor, mässing förställande blad..//
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:27
  • 7223 Takarmatur
    med prismor, Gustaviansk stil. Höjd: 30 cm
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:37
  • 7037 Takarmatur
    Mooi, Random Light medium. Diameter: 80 cm
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:24




Ladda ner broschyr