GLASS & CERAMICS / Ceramics / Stop 10526114
nr 1052 6114
Stop
one pair, fajans/tenn, height: 26 cm, wear, damages.
Ett par, fajans/tenn, höjd: 26 cm
Condition: slitage, skador
1000
SEK 800
Monday August 29 2016
at 20:15:42
600 kr
600 kr
600 kr (Robot)
700 kr
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Fajans
Poröst lergods, överdraget med en täckande glasyr, oftast vit tennglasyr.
Firma Svenskt Tenn
Stop
Condition: slitage, skador
nr 1052 6114
Stop
Condition: slitage, skador
Estimate: | 1000 |
Sold: | SEK 800 |
Monday August 29 2016 |
Tenn
Fajans
Firma Svenskt Tenn
Fajans
Firma Svenskt Tenn