Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Stop 12691277



*

nr 1269 1277


Stop

3 pcs, Tenn / keramik. Height: 15 - 20,


3 delar, Tenn / keramik. Höjd: 15 - 20 cm


Estimate:

400

Auction date:

Monday August 19 2019
at 20:13:57


  • Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik metall sejdel sejdlar stop stånka stånkor tenn
  • 7104 PEASANT
    3 pcs, miscellaneous, including gunghäst, wear, da..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:41
  • 7123 Ask
    + sculpture, ”groda”. Height: 4-15 cm,
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:05
  • 7086 Avspärrningsst..
    4 pcs, metal. Height: 99 cm,
    Present: SEK 1000

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:33
  • 7020 Blomkonsoler
    9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:33
  • 7022 BOOKEND
    one pair, 1920s. Length: 13 cm, height: 14 cm,
    Present: SEK 200

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:09
  • 7047 TABLE MATS
    Svenskt Tenn, Sweden, Josef Frank (1885-1967), Aus..//
    Present: SEK 800

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:10




Ladda ner broschyr