ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12486399
*
nr 1248 6399
Spegel
Empire, renoverad, 92x43
Utrop:
700 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 april 2019
kl 20:18:10
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/4 08:27:57
1
350 kr
14/4 23:35:25
2
350 kr
14/4 23:35:25
1
350 kr (Budbetjänt)
15/4 09:20:17
3
400 kr
15/4 17:45:32
4
450 kr
15/4 19:36:08
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1248 6399
Spegel
Empire, renoverad, 92x43
| Utrop: | 700 kr |
|---|---|
| Såld: | 500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 15 april 2019 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 12/4 08:27:57 | 1 | 350 kr |
| 14/4 23:35:25 | 2 | 350 kr |
| 14/4 23:35:25 | 1 | 350 kr (Budbetjänt) |
| 15/4 09:20:17 | 3 | 400 kr |
| 15/4 17:45:32 | 4 | 450 kr |
| 15/4 19:36:08 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



