MÖBLER / Bord / Soffbord 14024141

nr 1402 4141

Soffbord

1930-tal, Alm & betsad björk, diameter: 90, höjd: 60 cm

Kondition: slitage, skador

Utrop:

800 kr

Såld:

450 kr

måndag 7 juni 2021
kl 20:54:15

Träslag; Alm
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor