Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 11543371



*

nr 1154 3371


Skulptur

"Stubbe", majolika, keramik, höjd: 62 cm


Kondition: fotnagg

Utrop:

600 kr

Såld:

2.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 8 januari 2018
kl 19:40:14


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/12 14:13:54 1      300 kr
27/12 00:41:03 2      400 kr
4/1 14:02:22 3      800 kr
5/1 19:44:40 4      600 kr
5/1 19:44:40 3      700 kr (Budbetjänt)
5/1 19:45:14 4      900 kr
8/1 18:53:57 5      1.100 kr
8/1 19:26:42 6      1.100 kr
8/1 19:26:42 5      1.100 kr (Budbetjänt)
8/1 19:27:26 7      1.500 kr
8/1 19:31:38 3      1.300 kr
8/1 19:31:38 7      1.400 kr (Budbetjänt)
8/1 19:32:07 3      1.600 kr
8/1 19:32:35 3      1.800 kr
8/1 19:32:52 7      1.900 kr
8/1 19:33:27 3      2.200 kr
8/1 19:33:58 7      2.200 kr
8/1 19:33:58 3      2.200 kr (Budbetjänt)
8/1 19:34:58 7      2.400 kr
8/1 19:35:14 3      Vinnande bud
8/1 19:35:27 3      justering av budtak


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik konsthantverk majolika skulptur
  • 7123 Ask
    + skulptur, ”groda”. Höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:05
  • 7206 Skulptur
    Bodhisattva, metall. Höjd: 21 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:15
  • 7041 Skulptur
    brons på stensockel, Signerad. Höjd: 13 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:33
  • 7057 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 20 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:05
  • 7056 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 38 cm
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:41
  • 7042 Skulptur
    brons, Puck Stocklassa (1922-2014), Sverige. Signe..//
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:31




Ladda ner broschyr