Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Bowls 11106551



*

nr 1110 6551


BOWLS

3 pcs, Wilhelm KÃ¥ge (1889-1960), Gustavsberg, Sweden, length: 18-25, height: 17 cm,


3 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, längd: 18-25, höjd: 17 cm


Estimate:

1000

Sold:

SEK 900

Auction date:

Monday May 22 2017
at 19:29:08


  • Bid history
Time Bidder Bid
15/5 16:21:13 1      Vinnande bud
22/5 17:54:25 2      600 kr
22/5 17:54:25 1      700 kr (Robot)
22/5 19:06:30 2      800 kr
22/5 19:06:30 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Thema-auction
  • May 22

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Read more about 50/60-tal
  • Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg keramik skandinavien skålar sverige wilhelm kåge
  • 8068 DISH
    + egg, ceramics, Paradisverkstan, Öland. Diameter:..//
     

    Auction ends
    in a week
    26 jan at 18:27
  • 8090 DISH
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Width: 33 ..//
     

    Auction ends
    in a week
    26 jan at 20:29
  • 8079 VASE AND COVER
    Gustavsberg, Sweden. Height: 26 cm,
     

    Auction ends
    in a week
    26 jan at 19:07
  • 7188 VASES
    + tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
     

    Auction ends
    in a week
    26 jan at 19:45
  • 8069 VASES
    2 pcs, porcelain, painted. Height: 27-31,
     

    Auction ends
    in a week
    26 jan at 18:53




Ladda ner broschyr