Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Sjöskumspipor 5598579



*

nr 559 8579


Sjöskumspipor

Lenght: ()


3 st, 1800-tal, silver/trä


Estimate:

300

Sold:

SEK 450

Auction date:

Monday December 22 2008
at 19:53:24


  • Bid history
Time Bidder Bid
17/12 16:01:48 1      350 kr
17/12 23:51:58 2      400 kr
22/12 10:02:24 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver sjöskumspipor trä ädelmetall
  • 7104 PEASANT
    3 pcs, miscellaneous, including gunghäst, wear, da..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:41
  • 7123 Ask
    + sculpture, ”groda”. Height: 4-15 cm,
    Present: SEK 300

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:05
  • 7086 Avspärrningsst..
    4 pcs, metal. Height: 99 cm,
    Present: SEK 1000

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:33




Ladda ner broschyr