GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Dinner set 5544364
*
nr 554 4364
DINNER SET
Lenght: ()
c:a 20 del. Gefle, Vinranka (skador)
Estimate:
100
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday November 24 2008
at 19:27:31
- Bid history
Time
Bidder
Bid
21/11 21:31:32
1
200 kr
23/11 22:19:26
2
150 kr
23/11 22:21:21
2
250 kr
24/11 18:57:32
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle matservis mattallrikar servisdelar skador svensk keramik svenska keramiker vinranka
-
8346 COFFEE SET
10 st + 2 extra fat, "Maxim" av Bibi Breger från G..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:16
-
7158 COFFEE SET
Rosenthal, Germany, 27 del,
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:19
-
8300 DINNER PLATES
+ side plates, Johnson Bros, England, 15+ 15 piec..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:20
-
8372 MOCCA CUPS
8 pieces, Royal Copenhagen, Denmark, Blue Fluted. ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:43
-
8295 DINNER SET
18 pieces,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:30
-
8348 DINNER SET
Gustavsberg, Sweden, ca 40 pieces, Blå Blom,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:50
*
DINNER SET
nr 554 4364
DINNER SET
Lenght: ()
c:a 20 del. Gefle, Vinranka (skador)
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday November 24 2008 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 21/11 21:31:32 | 1 | 200 kr |
| 23/11 22:19:26 | 2 | 150 kr |
| 23/11 22:21:21 | 2 | 250 kr |
| 24/11 18:57:32 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle matservis mattallrikar servisdelar skador svensk keramik svenska keramiker vinranka
-
8346 COFFEE SET
10 st + 2 extra fat, "Maxim" av Bibi Breger från G..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:16 -
7158 COFFEE SET
Rosenthal, Germany, 27 del,
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:19 -
8300 DINNER PLATES
+ side plates, Johnson Bros, England, 15+ 15 piec..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:20
-
8372 MOCCA CUPS
8 pieces, Royal Copenhagen, Denmark, Blue Fluted. ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:43 -
8295 DINNER SET
18 pieces,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:30 -
8348 DINNER SET
Gustavsberg, Sweden, ca 40 pieces, Blå Blom,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:50



