ÖVRIGT / Smycken / Servettringar 9344606
*
nr 934 4606
Servettringar
5 st, silver, vikt: 100 ca g
Utrop:
600 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 20:26:35
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/1 12:24:30
1
100 kr
11/1 06:27:18
2
300 kr
12/1 16:58:25
1
200 kr
12/1 16:58:25
2
250 kr (Budbetjänt)
12/1 16:58:41
1
300 kr
12/1 16:58:41
2
300 kr (Budbetjänt)
12/1 16:58:56
1
350 kr
12/1 20:14:56
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: servettringar silver smycken vintage ädelmetall
-
8117 Diadem
Förgyllt sterlingsilver, Längd: 15 cm, bruttovikt:..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
23 sept kl 18:01
-
9115 Klackring
silver, Wiwen Nilsson (1897-1974), Sverige. 1938, ..//
Auktionen avslutas
imorgon
23 sept kl 19:01
*
Servettringar
Läs om budbetjänten
Läs mer om e-auktion
nr 934 4606
Servettringar
5 st, silver, vikt: 100 ca g
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
10/1 12:24:30 | 1 | 100 kr |
11/1 06:27:18 | 2 | 300 kr |
12/1 16:58:25 | 1 | 200 kr |
12/1 16:58:25 | 2 | 250 kr (Budbetjänt) |
12/1 16:58:41 | 1 | 300 kr |
12/1 16:58:41 | 2 | 300 kr (Budbetjänt) |
12/1 16:58:56 | 1 | 350 kr |
12/1 20:14:56 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: servettringar silver smycken vintage ädelmetall
-
8117 Diadem
Förgyllt sterlingsilver, Längd: 15 cm, bruttovikt:..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
23 sept kl 18:01 -
9115 Klackring
silver, Wiwen Nilsson (1897-1974), Sverige. 1938, ..//
Auktionen avslutas
imorgon
23 sept kl 19:01