![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring 6082272
*
nr 608 2272
RING
silver, Tiffany & Co, storlek ca 17,
Silver, Tiffany & Co, storlek ca 17
Withdrawn
Auction date:
Monday November 2 2009
at 18:55:50
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Tiffany, Louis Comfort
Amerikansk designare, målare, inredningsarkitekt och glaskonstnär, 1848-1933.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring silver smycken tiffany & co vintage ädelmetall
-
6199 LITOGRAPH IN C..
Kjell Sörensen Ringi (1939-2010), Sweden. Signed, ..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:42
-
6070 PHOTO FRAMES
+ mirror, 5 parts, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:15
-
6238 CARAFE
+ jug, Bengt Orup (1916-1996), Sweden. Johansfors ..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:03
-
6176 Prisbägare
+ ströare+ napkin ring, 4 dek, Sulver. Length: 4,..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
1 juli at 20:08
-
5128 RING
18k guld, vitguld med briljant. Weight: 1, 85 gr, ..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:12
-
6030 RING
18k guld. White gold, med smådiamanter. Weight: 1,..//
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
1 juli at 20:39
*
RING
nr 608 2272
RING
silver, Tiffany & Co, storlek ca 17,
Silver, Tiffany & Co, storlek ca 17
Withdrawn |
|
Auction date: |
Monday November 2 2009 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Tiffany, Louis Comfort
Amerikansk designare, målare, inredningsarkitekt och glaskonstnär, 1848-1933.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Tiffany, Louis Comfort
Amerikansk designare, målare, inredningsarkitekt och glaskonstnär, 1848-1933.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring silver smycken tiffany & co vintage ädelmetall
-
6199 LITOGRAPH IN C..
Kjell Sörensen Ringi (1939-2010), Sweden. Signed, ..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:42 -
6070 PHOTO FRAMES
+ mirror, 5 parts, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:15 -
6238 CARAFE
+ jug, Bengt Orup (1916-1996), Sweden. Johansfors ..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:03
-
6176 Prisbägare
+ ströare+ napkin ring, 4 dek, Sulver. Length: 4,..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
1 juli at 20:08 -
5128 RING
18k guld, vitguld med briljant. Weight: 1, 85 gr, ..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:12 -
6030 RING
18k guld. White gold, med smådiamanter. Weight: 1,..//
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
1 juli at 20:39