GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Potpurriurna 15191047
nr 1519 1047
Potpurriurna
med lock, Marieberg, fajans. Signerad, 1770-tal. Polykromt bemålad, skulpterad dekor i form av grenar med bladverk och blommor i relief. Lockknopp i form av fågel. Höjd: 35 cm
Kondition: slitage, skador, lagningar
Utrop:
12.000 kr
Såld:
8.000 kr
måndag 30 januari 2023
kl 18:02:54
27/1 12:10:08
- Klassiska
30 jan
Klassiska
Läs mer om Klassiska