ÖVRIGT / Diverse / Pigtittare 7292242
*
nr 729 2242
Pigtittare
sent 1800-tal, ådringsmålad, höjd: 52
Utrop:
300 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 december 2011
kl 17:31:42
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/11 23:24:19
1
100 kr
5/12 08:22:44
2
300 kr
5/12 11:11:44
3
300 kr
5/12 11:50:40
4
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal spegel ådringsmålad
-
7020 Blomkonsoler
9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:23
-
7210 Hängen
3 st, modell äldre, bland annat silver. Höjd: 3-7 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:36
-
7181 Mjölkkannor
3 st. Höjd: 70 ca
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:36
*
Pigtittare
nr 729 2242
Pigtittare
sent 1800-tal, ådringsmålad, höjd: 52
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 350 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 5 december 2011 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 30/11 23:24:19 | 1 | 100 kr |
| 5/12 08:22:44 | 2 | 300 kr |
| 5/12 11:11:44 | 3 | 300 kr |
| 5/12 11:50:40 | 4 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal spegel ådringsmålad
-
7020 Blomkonsoler
9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:23 -
7210 Hängen
3 st, modell äldre, bland annat silver. Höjd: 3-7 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:36 -
7181 Mjölkkannor
3 st. Höjd: 70 ca
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:36



