Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ÖVRIGT / Diverse / Pigtittare 391007



*

nr 39 1007


PIGTITTARE

1800-tal, H52


Utrop:

700 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 mars 2001
kl 17:00:00


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel
  • 7104 Allmoge
    3 delar, diverse, bland annat gunghäst
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:41
  • 7123 Ask
    + skulptur, ”groda”. Höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:05
  • 7086 Avspärrningsst..
    4 st, Metall. Höjd: 99 cm
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:33
  • 7020 Blomkonsoler
    9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:33
  • 7022 Bokstöd
    ett par, 1920-tal. Längd: 13 cm, höjd: 14 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:09
  • 7047 Bordstabletter
    Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Öster..//
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:10




Ladda ner broschyr