Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Pedestal 16969017



*

nr 1696 9017


PEDESTAL

+ jardiniere, Art Nouveau, late 19th - early 20th century, flintware, diameter: 36. Height: 81+ 28, ytterfoder med lagning & sprickor.


+ ytterfoder, Jugend, majolika. Diameter: 36. Höjd: 81+ 28


Condition: ytterfoder med lagning & sprickor,

Estimate:

1500

Sold:

SEK 1500

Auction date:

Monday April 28 2025
at 19:20:11


  • Bid history
Time Bidder Bid
28/4 17:51:19 1      1.000 kr
28/4 18:09:12 2      Vinnande bud
28/4 18:10:26 1      1.200 kr
28/4 18:10:26 2      1.300 kr (Robot)
28/4 18:10:33 1      1.400 kr
28/4 18:10:33 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau blomkruka blomkrukor jugend jugend-stil jugendstil keramik majolika piedestal ytterfoder ytterkruka ytterkrukor
  • 6538 EGG WARMER
    Italien + pot with a lid, (hund). Height: 19-20 lä..//
    Present: SEK 200

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:03
  • 6613 JARS
    2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:19
  • 6757 BOX
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:53
  • 6066 DISH
    + bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:13
  • 6166 DISH
    4 pcs, China/Japan. Diameter: 21-41,
    Present: SEK 200

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:57
  • 6643 DISH
    Mateus, Portugal, porcelain. Diameter: 42 cm,
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:31




Ladda ner broschyr