ÖVRIGT / Diverse / Piedestal 4058632
*
nr 405 8632
Piedestal
majolika, lagad fot, + träsockel, höjd: 120
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 april 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/4 12:02:40
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lagad fot majolika piedestal träsockel
-
8020 Bestick
55 st, Gense, 1950-tal, 29 gafflar, 14 knivar, 12 ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:40
-
7020 Blomkonsoler
9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:23
-
7210 Hängen
3 st, modell äldre, bland annat silver. Höjd: 3-7 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36
-
8026 Jarniniere
Jugend, metall, glasinsats, med hänkel, Dua 2 1, h..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:31
-
8067 Lackask
Ryssland, Lenin, Signerad, 14x7
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:38
-
7181 Mjölkkannor
3 st. Höjd: 70 ca
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:36
*
Piedestal
nr 405 8632
Piedestal
majolika, lagad fot, + träsockel, höjd: 120
| Utrop: | 2.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 10 april 2006 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 10/4 12:02:40 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lagad fot majolika piedestal träsockel
-
8020 Bestick
55 st, Gense, 1950-tal, 29 gafflar, 14 knivar, 12 ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:40 -
7020 Blomkonsoler
9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:23 -
7210 Hängen
3 st, modell äldre, bland annat silver. Höjd: 3-7 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36
-
8026 Jarniniere
Jugend, metall, glasinsats, med hänkel, Dua 2 1, h..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:31 -
8067 Lackask
Ryssland, Lenin, Signerad, 14x7
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:38 -
7181 Mjölkkannor
3 st. Höjd: 70 ca
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:36



