Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Jewellery / Earrings 8715607



*

nr 871 5607


EARRINGS

one pair, silver, 1980s,


Ett par, Silver, 1980-tal


Withdrawn

Auction date:

Monday January 27 2014
at 19:59:18



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver smycken vintage ädelmetall örhängen
  • 7091 BRACELET
    18K guld, vitt, rött guld, tvinnat. Length: 20 cm,..//
    Present: SEK 11500

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:38
  • 7107 BRACELET
    18k guld. X-länk. Length: 20 cm, weight: 41, 1,
     

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:23
  • 7169 BROOCH
    18k guld, med opal. Diameter: 3 cm, weight: 4, 6g ca,
    Present: SEK 3400

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:34
  • 7171 BROOCH
    cameo, 18k guld, 1954. Height: 5 cm cm, gross weig..//
    Present: SEK 3600

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:38
  • 7178 BROOCHES
    2 pcs, silver, Malteserkors & blomma. Height: 4-7 ..//
     

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:36
  • 7176 PEARL NECKLACE
    + brooch, 2 parts, granater, old. Length: 4-44 cm,
    Present: SEK 900

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:19




Ladda ner broschyr